CZ | EN  
WiFi JAMU - Pravidla k použití sítě JAMU

Pravidla k použití sítě JAMU  

SMĚRNICE o pravidlech provozu počítačové sítě JAMU v Brně 

 
Článek 1 
Základní ustanovení 
 
1. Počítačová síť Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (dále jen JAMU) je součástí Brněnské akademické počítačové sítě (BAPS) budované vysokými školami a dalšími organizacemi v Brně. Je 
přímo napojena na národní síť pro vědu a výzkum a jejím prostřednictvím na síť Internet. 
2. Termínem počítačová síť se rozumí všechny technické a programové prostředky, které slouží jak k propojení počítačů, tak k využití tohoto propojení. Posláním počítačové sítě je datové propojení areálů JAMU a jejich napojení na BAPS pro účely výuky, výzkumu a zajištění provozu vysoké školy. 
3. Pravidla stanovená touto směrnicí jsou závazná pro všechny uživatele počítačové sítě a všech počítačů a obdobných zařízení, která jsou připojena k počítačové síti. Pokud se daná část pravidel vztahuje pouze na studenty, je použito termínu student. Pokud se daná část pravidel vztahuje pouze na zaměstnance, je použito termínu zaměstnanec. Pokud je použito termínu uživatel, pak se pravidlo vztahuje na zaměstnance i studenty. 
4. Správa počítačové sítě se řídí Pravidly správy počítačové sítě JAMU. Tato pravidla stanovují práva a povinnosti správců počítačové sítě. Odpovídající články těchto pravidel se rovněž vztahují na uživatele, kteří spravují samostatně své výpočetní prostředky napojené na počítačovou síť JAMU. 
5. Pravidla přístupu na BAPS a další sítě (TEN-155, Internet) jsou upřesněna pravidly provozu těchto sítí. 
 
 
Článek 2 
Přístupová práva a identita 
 
1. Počítačovou síť JAMU mohou využívat pouze oprávnění uživatelé. Oprávněnými uživateli (dále jen uživatel) jsou uživatelé, kteří byli prokazatelně seznámeni s touto směrnicí. Uživatele se směrnicí seznamuje příslušný správce počítačové sítě nebo jím pověřený zástupce. Seznam uživatelů udržuje příslušný správce počítačové sítě. 
2. Právo stát se uživatelem mají zaměstnanci a studenti JAMU. Využívání počítačové sítě JAMU osobami jiných organizací je možné pouze na základě písemného svolení, vydaného děkanem příslušné fakulty nebo rektorem nebo jimi pověřenými zástupci. 
3. Uživatelé jsou povinni seznámit se s dalšími aktuálními informacemi a pokyny, které jsou dostupné v elektronické podobě (http://www.jamu.cz). 
4. Pokud je pro přístup k počítačové síti vyžadována identita uživatele, je uživatel povinen používat jméno přidělené správcem počítačové sítě. Uživatel je povinen používat pro ověření identity heslo, které je netriviální, a udržovat toto heslo v tajnosti tak, aby bylo zabráněno jeho zneužití. 
5. Uživatel nesmí poskytnout přidělené jméno a heslo jiné osobě. Za hrubé porušení pravidel se považuje jejich poskytnutí osobě, která nemá nárok na přístup nebo které byl přístup zablokován. 
6. Uživatel nesmí zneužít nedbalosti jiného uživatele (např. opomenuté odhlášení) k tomu, aby pracoval pod cizí identitou 
7. Přístupová práva uživatele jsou přidělena správcem počítačové sítě. Uživatel se nesmí žádnými prostředky pokoušet získat přístupová práva, která mu nebyla přidělena. Pokud uživatel získá jemu nepříslušející přístupová práva chybou systému, je povinen tuto skutečnost neprodleně ohlásit správci 
(na úrovni rektorátu či fakulty) a tato práva nesmí použít. 
8. Uživatel nesmí zneužívat počítačovou síť JAMU k získání neautorizovaných přístupových práv k libovolným informačním zdrojům dostupným počítačovou sítí JAMU. 
 
 
Článek 3 
Používání počítačové sítě JAMU 
 
1. Uživatel smí používat výpočetní prostředky a počítačovou síť pouze pro vzdělávací, vědecké, výzkumné, vývojové a umělecké účely nebo úkoly související s provozem a správou JAMU. Za porušení pravidel se považuje zejména použití pro komerční činnost nesouvisející s činností JAMU, šíření obchodních informací, politickou, náboženskou nebo rasovou agitaci, propagaci drog a šíření materiálů, které jsou v rozporu se zákonem. 
2. Uživatel má právo používat pouze legálně nabyté programové vybavení. Kopírovat programy lze pouze při dodržení platných autorských zákonů. Shareware nebo freeware získaný pomocí počítačové sítě JAMU smí uživatel používat pouze pro účely uvedené v odst. 1. Za hrubé porušení pravidel je považováno využití počítačové sítě pro nabízení nelegálně získaného programového vybavení nebo dat. 
3. Uživatel nesmí zasahovat do programů, dat a technického vybavení počítačové sítě bez souhlasu správce. Zvlášť přísně jsou zakázány neautorizované změny konfigurace počítačů či jiných prostředků, které by mohly mít vliv na provoz počítačové sítě. Student nesmí instalovat programy bez souhlasu správce. 
4. Uživatel má právo používat přidělený diskový prostor, výpočetní prostředky a počítačovou síť pouze s ohledem na celkové zatížení. Uživatel nesmí vědomě narušovat práci ostatních uživatelů, ani chod a výkonnost sítě. Musí bez prodlení uposlechnout pokynů správce na snížení jím generované zátěže. 
5. Velikost přenášených dopisů elektronické pošty a konferencí může být omezena. Konkrétní limit je dán technickými možnostmi a stanovuje jej správce. 
6. JAMU nezodpovídá za ztrátu uživatelských dat vzniklou jakýmkoliv způsobem. Za pořizování 
záložních kopií uživatelských dat a programů si zodpovídají uživatelé sami. 
 
 
Článek 4 
Ochrana soukromí a zveřejňování informací 
 
1. Pro používání elektronické pošty a konferencí platí stejná pravidla jako pro používání normální pošty, přičemž poštovní zpráva má charakter otevřené listovní zásilky. 
2. Uživatel je povinen dbát na to, aby jeho zprávy byly přesně adresované a nedocházelo k nežádoucímu 
obtěžování ostatních uživatelů rozesíláním řetězových dopisů nebo dopisů adresovaných na seznamy 
adres shromážděných bez souhlasu adresáta. 
3. Uživatel je povinen při odesílání elektronické pošty používat přidělené uživatelské jméno (jméno schránky). Za hrubé porušení pravidel je považováno odesílání dopisů s falešnou identitou za účelem podvodu, zastrašování a získání neoprávněných informací. 
4. Příjem elektronické pošty z adres, které porušují ustanovení čl. 4, odst. 2 a 3, může být zablokován. 
5. Uživatel nese plnou právní zodpovědnost za obsah vlastních veřejně dostupných stránek WWW a jiných informačních zdrojů, zejména pak za porušení autorského zákona při kopírování cizích materiálů. 
6. Soubory v uživatelských adresářích a systémových schránkách pošty jsou soukromými daty jejich vlastníků. Uživatelé mají nárok na ochranu soukromí, a to i v případě, kdy své adresáře nechrání. Za hrubé porušení pravidel je považováno vytváření kopií cizích dat a odposlech provozu na počítačové 
sítí za účelem získání obsahu zpráv nebo dat. 
7. Správce má právo znepřístupnit soubory odporující smyslu čl. 3, odst. 1, případně ohrožující bezpečnost systému a počítačové sítě (zavirované programy, nástroje pro odposlech provozu, získávání nepříslušejících práv apod.), a uživatel je povinen na výzvu správce je neprodleně odstranit. 
8. JAMU neodpovídá za možné zneužití dat při přenosu a uchování informací v počítačové síti. 9. Správce má právo provádět všechny úkony nutné k výkonu jeho funkce, včetně případné kontroly dat a monitorování činnosti uživatele. Pokud uživatel používá pro utajení informací šifrování, je povinen v případě pochybností o použití ve smyslu čl. 3, odst. 1 zpřístupnit správci obsah dat. 
 
 
Článek 5 
Pravidla pro připojení k počítačové síti 
 
1. Uživatel je povinen vyžádat si souhlas správce sítě: 
  a. Před připojením daného zařízení na počítačovou síť, 
  b. Před změnou konfigurace zařízení, která by mohla mít vliv na chod sítě, 
  c. Před trvalým odpojením zařízení od počítačové sítě. 
Správce registruje připojená zařízení dle Pravidel správy počítačové sítě JAMU v Brně. 
2. Za správnou instalaci operačního systému a síťového programového vybavení počítače připojeného k počítačové síti zodpovídá buď pověřený zaměstnanec určený správcem sítě, nebo uživatel, pokud má povoleno instalovat operační systém samostatně (povolují-li to Pravidla provozu počítačové sítě na úrovni příslušné fakulty nebo ústavu). 3. Při samostatné správě operačního systému a síťového programového vybavení počítače připojeného na počítačovou síť musí uživatel dodržovat příslušná ustanovení Pravidel správy počítačové sítě JAMU. 
4. Uživatel nesmí používat pro připojení k počítačové síti jinou síťovou adresu, než mu byla přidělena (ať už automaticky nebo staticky). 
5. Modemy a jiné prostředky pro vnější přístup k počítačové síti JAMU může uživatel provozovat pouze za souhlasu správce. 
6. Využívání počítačové sítě JAMU v rámci vědecké a pedagogické spolupráce s jinými organizacemi je možné pouze na základě písemného svolení, vydaného rektorem nebo děkanem příslušné fakulty. 
 
 
Článek 6 
Postih studentů za nedodržování pravidel provozu počítačové sítě
 
1. Porušení pravidel provozu počítačové sítě je považováno za disciplinární přestupek ve smyslu § 64 zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách. Řešení disciplinárních přestupků upravuje Statut JAMU a zejména disciplinární řády jednotlivých fakult JAMU. 
2. Zjištěné méně závažné porušení pravidel provozu počítačové sítě dává správci sítě nebo jím pověřené osobě právo studenta napomenout. 
3. Při opakovaném nebo zvlášť závažném porušení pravidel bude případ řešen takto: 
  a. dnem zjištění porušení pravidel provozu sítě ztrácí student právo užívat služeb počítačové sítě, 
  b. případ je předán disciplinární komisi příslušné fakulty JAMU, 
  c. na základě jednání disciplinární komise děkan příslušné fakulty rozhodne o uložení sankce - 
tímto může být též odepření služeb počítačové sítě JAMU na předem stanovenou dobu. Případná trestně právní odpovědnost není tímto postupem omezena ani vyloučena. 
 
 
Článek 7 
Postih zaměstnanců za nedodržování pravidel provozu počítačové sítě 
 
1. Porušení ustanovení této směrnice bude u zaměstnanců považováno za porušení základních povinností zaměstnance (§ 73, odst. 1, písmeno c) a d) zákoníku práce) a lze z něj vyvodit příslušné pracovně-právní důsledky včetně rozvázání pracovního poměru. 
2. Při zjištění porušení pravidel provozu počítačové sítě správce sítě nebo jím pověřená osoba upozorní zaměstnance, který pravidla porušil, v případě hrubého porušení pravidel příslušného vedoucího zaměstnance útvaru na tuto skutečnost. Při opakovaném porušení pravidel bude případ předán děkanovi příslušné fakulty JAMU nebo rektorovi v případě dalších součástí JAMU a ten rozhodne o pracovněprávním opatření. Případná trestně právní odpovědnost není tímto postupem omezena ani vyloučena. 
 
 
Článek 8 
Závěrečná ustanovení 
 
1. K dodržování zásad stanovených touto směrnicí rektora se uživatelé zavazují podpisem Protokolu o přidělení uživatelského účtu, čímž berou na vědomí postihy, které vyplývají z nedodržení pravidel. 
2. Pravidla provozu počítačové sítě na úrovni fakulty nebo dalších součástí JAMU mohou být doplněna pravidly vydanými děkanem příslušné fakulty nebo vedoucím příslušné součásti JAMU (např. IVU 
centrum). Pravidla provozu na úrovni fakulty a dalších součástí JAMU nesmí být v rozporu s Pravidly provozu počítačové sítě JAMU. 
3. Tato směrnice nabývá účinnosti dnem 30.6.2000. 
 

Souhlasím